Listwy przysufitowe mogą być ozdobą mieszkania urządzonego w stylu klasycznym.

Zobacz:

Finezyjne wykończenie wnętrz domów oraz mieszkań

listwy przysufitoweNie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach w coraz większym stopniu liczy się oryginalność w każdym aspekcie.
Dokładamy wszelkich starań do tego, aby ubierać się w sposób niespotykany, nakreślając swój własny styl. Nie inaczej jest w przypadku urządzania pomieszczeń, w których mieszkamy. Natura człowieka jest taka, a nie inna, że chcemy zaskakiwać naszych gości.
Sztukateria jest dość oryginalną, a nawet ekstrawagancką techniką wykańczania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, która swoje korzenie ma w czasach starożytnych.
Jest charakterystyczna cecha budynków z tamtego okresu, więc zastosowanie tej metody w swoim przypadku gwarantuje oryginalność pomieszczeń mieszkalnych. Bez większego problemu w każdym mieście powinniśmy znaleźć choć jednego fachowca w tym zakresie.

O materiałach

Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg.
typu materiału, z którego jest zrobiona.
Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian.
Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy.
Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach.
Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować.
Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach.

Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.

Mieszczaństwo, a sztukateria

listwy przysufitoweSztukaterie są obecne w wielu stylach wnętrzarskich - spotyka się je często w wytwornych paryskich mieszkaniach, są obecne w stylu skandynawskim, czy nawet w pełnej przepychu Rosji.
Można wyciągnąć interesujący wniosek, że sztukaterie to kwintesencja stylu mieszczańskiego.

Najczęściej spotkamy je przecież w kamienicach wielkich miast, gdzie oryginalne, wykonane z gipsu, zdobią ściany i sufity od wieków.

Często widać elementy sztukateryjne również na elewacjach tych budynków. Pamiętajmy, że są to detale bardzo wymagające - zdobienia potrafią zachwycać szczegółowością i ucieszą oko każdego miłośnika starej architektury. .
Dodane: 29-04-2016 07:07

Tagi: listwy listy przysufitowe przysufitowe

Widok do druku:

listwy przysufitowe

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: