Klasyka kontra oryginalność

kierować się kilkoma podstawowymi regułami i zasadami. Chyba najważniejsze wydaje się nie mieszanie stylów, nawet mając duże doświadczenie i dekorowaniu wnętrz ? może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Po drugie jeżeli j

Klasyka kontra oryginalność Panele trójwymiarowe na ścianę mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Zobacz:

Kilka porad wnętrzarskich

Niezależnie od wybranego stylu w którym planujemy urządzić wnętrze musimy kierować się kilkoma podstawowymi regułami i zasadami. Chyba najważniejsze wydaje się nie mieszanie stylów, nawet mając duże doświadczenie i dekorowaniu wnętrz ? może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Po drugie jeżeli już coś postanowimy, realizujmy to do końca. Mieszkanie urządzone w konkretnym stylu będzie wyglądało o niebo lepiej od mieszaniny różnych, kompletnie niepasujących do siebie aranżacji, co może stworzyć nieprzyjemny efekt.

Po trzecie: wybierz to co najbardziej podoba się Tobie, a nie ciotce Basi czy wujkowi Zbyszkowi ? to ma być Twoje mieszkanie i staraj się urządzić je po swojemu :).


Wzór przemysłowy - kwestia prawna

Według polskiej definicji zawartej w ustawie ?Prawo własności przemysłowej? jest to ?nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.? (np. kształt naczynia, meble, glazura itp.).

Za wytwór uważa się także:

przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony, np. układanka)
część składową, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego, pozostaje widoczna w trakcie jego zwykłego używania (nie dotyczy to np. naprawy wytworu)
część składową, jeżeli może być przedmiotem samodzielnego obrotu (np. lusterko samochodowe)
Ochrona wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu:

wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej (np. gwint nakrętki o indywidualnym kształcie)
które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach w celu umożliwienia mechanicznego połączenia go lub współdziałania z innym wytworem (np. mocowanie lusterka samochodowego)
Rejestracją i udzielaniem praw do wzorów przemysłowych zajmuje się w Polsce Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona prawna wzoru przemysłowego w Polsce może maksymalnie trwać przez 25 lat (dzielone na pięć 5-letnich okresów ochronnych). Urząd wydaje uprawnionemu dokument w postaci Świadectwa Rejestracji na Prawo z Rejestracji wzoru przemysłowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wz%C3%B3r_przemys%C5%82owy


Ciekawostka - etnodizajn

Etnodizajn ? nurt we wzornictwie, propagujący łączenie elementów rękodzielnictwa i wyrobnictwa ludowego ze współczesnymi trendami. W zależności od wariantu może być cytatem z kultury ludowej umieszczonym w nowym kontekście, wplataniem akcentów folklorystycznych w przedmioty codziennego użytku, tudzież wykorzystaniem ludowych form i zasad produkcji.

Terminu tego używa się do opisania procesu występującego na gruncie polskim. Nie jest spolszczeniem angielskiego słowa, gdyż w słowniku języka angielskiego takie słowo nie istnieje. Przedrostek etno (od gr. ethnos oznaczającego rasę), w wypadku współczesnej Polski, gdzie naród rozumie się jako całość etniczną a nie polityczną, oznacza tożsamość narodową; natomiast dizajn jest celowym spolszczeniem angielskiego design i tworzy uczucie nowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Etnodizajn



© 2019 http://architektwarszawa.com.pl/