Różne typy spawarek

ć przystępując do tego zajęcia. Okazuje się, że nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniami do spawania może mieć nie tylko negatywny, ale wręcz szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Najbardziej narażonym podczas spawaniem organem s

Różne typy spawarek

Zdrowie spawających pracowników

Chociaż zawód spawacza przez wiele osób jest postrzegany jako niezbyt skomplikowane zajęcie, to jednak istnieje szereg zasad, których trzeba przestrzegać przystępując do tego zajęcia. Okazuje się, że nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniami do spawania może mieć nie tylko negatywny, ale wręcz szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Najbardziej narażonym podczas spawaniem organem są oczy, które mogą zostać poważnie uszkodzone, gdy nie są odpowiednio zabezpieczone podczas spawania. Dodatkowo, podczas wykonywania takich operacji należy zabezpieczyć się poprzez założenie rękawic ochronnych. Kolejnym zabezpieczeniem może być między innymi stosowanie specjalnych fartuchów roboczych.


Definicja dyszy

Myśląc o spawaniu, rzadko przychodzą nam do głowy dysze, jednakże są często wykorzystywane, szczególnie przy spawaniu miększych materiałów - oto ich definicja:

Dysza - urządzenie do kontroli kierunku lub charakterystyki wypływu płynu (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym. Przykładem kontroli kierunku jest ciąg wektorowany w samolotach. Charakterystyka wypływu składa się zaś z takich parametrów jak prędkość, koncentracja lub kształt. Często celem stosowania dysz jest uzyskanie maksymalnej prędkości wypływu aby uzyskać maksymalny odrzut (np. w silnikach odrzutowych) lub maksymalny zasięg strumienia (np. w wężach strażackich, czy armatkach wodnych). Czasem chodzi o uzyskanie maksymalnej koncentracji strumienia np. w urządzeniach typu waterjet, lub wręcz przeciwnie - maksymalnego rozproszenia np. w rozpylaczach lakierów w zakładach fryzjerskich, czy lakierniach samochodowych. Kontrola kształtu pozwala zaś uzyskać m.in. kurtyny wodne jak i powietrzne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysza


Encyklopedycznie o zmianach w materiale w trakcie obróbki cieplnej

W czasie spawania w obrębie działania wysokiej temperatury w stali zachodzą pewne przemiany cieplne, osłabiające jej wytrzymałość. Połączenie spawane zmniejsza wytrzymałość materiału o następujące wartości:

wytrzymałość na rozciąganie k'r = 0,8 kr
wytrzymałość na zginanie k'g = 0,9 kr
wytrzymałość na ściskanie k'c = kr
wytrzymałość na ścinanie k't = 0,65 kr

W starszych książkach można znaleźć informację o osłabiającym wpływie spoiny, wówczas do obliczeń wytrzymałościowych używano grubości obliczeniowej, która jest o 30% mniejsza niż rzeczywista grubość materiału w miejscu spoiny, lub też na końcach dodawano kratery o długości 1 ? 1,5 grubości spoiny, lecz nie uwzględniano ich w obliczeniach ze względu na niepełny przetop.

Przy nowszych spawarkach już nie stosuje się żadnych poprawek, technologia pozwala na wykonanie spoiny o pełnych właściwościach już od samego początku spawania.

Połączenie spawane często wymaga dodatkowej obróbki spoiny. Często na powierzchni spoiny wydzielają się drobne cząstki żużlu, które mogą być niebezpiecznie ostre. Spoiny spawane często szlifuje się zgrubnie, zanim spawana konstrukcja zostanie użyta.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane



© 2019 http://architektwarszawa.com.pl/